Hargita Megye Tanácsa alintézményeként működő fejlesztési ügynökség

 

A CAP Karaván helyszínei Felsőboldogfalva, Csíkszereda és Gyergyószentmiklós voltak.

A képzés témája: Hogyan ösztönözheti az európai uniós közös agrárpolitika a megyei mezőgazdaságot ?

 

Eseményeink színvonalát emelte Borboly Csaba Elnök úr és Bíró Barna Botond Alelnök úr bíztató szavai, akik támogatásukról biztatták Hargita megye gazdáit és termelőit, kiemelve, hogy az ők áldazatos munkájuk mennyire fontos a megyére nézve.

 

Borboly Csaba Hargita Megye Tanácsának elnöke hangsúlyozta, hogy mennyire fontos manapság az egészséges élelmiszerek fogyasztása. Bíztatta a gazdákat és termelőket, hogy bátran forduljanak a megyei tanácshoz, mivel ők igyekeznek majd minden lehetséges módon segíteni. Legyen az értékesítés, pályázati lehetőségek, marketing, pályázati és jogi szaktanácsadás stb.

 

Vidéki Beruházások Finanszírozási Ügynökségének képviselője, Bakó Csaba, ismertette a megmaradt pályázati lehetőségeket, valamint azokat, amelyekre 2022-ben lehet pályázni.

Fancsali Kálmán pályázati szaktanácsadó az előadásában hangsúlyozta, hogy két programból van lehetőség páyázni. Az egyik a Vidékfejlesztési, másik a PNRR- Országos Helyreállítási Terv programja. Számos pályázati lehetőség áll a gazdák és a  vállalkozások számára: 6.2, 6.4, Start Up Nation, A termékek üzleti értékesítésének és a piaci szolgáltatások  fejlesztését és korszerűsítését támogató program, Befektetések gyümölcsgazdaságokba, POC 4.1.1 .

Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség képviselői bemutatták az APIA-s támogatási lehetőségeket, kiemelték, hogy mennyire fontos, hogy a gazdák megtervezzék az évet, úgy adminisztráció, mint gazdálkodás szzempontjából.

Sándor Mária-Magdolna jogász ismertette, hogy milyen vállalkozási formákat lehet létrehozni, hogyan igényélhető egy termelői engedély, valamint melyek a szövetkezetek és egyesület alapításának lépései.

Varga Péter Közös agrárpolitikai szakértő részletesen elmagyarázata a Közös agrárpolitika felépítését. Előtérbe állította a Biodiverzitás és „Farm to Fork” Stratégiák fontosságát, majd hangsúlyozta a projekt főbb üzeneteit és céljait. Kiemelte a stratégiák lényegét, hogy a gazda egyre kevesebb növényvédő szert használjon, valamint a terméke jövedelméből minél nagyobb rész maradjon nála.

Gheorghe Hîrlav a Hegyvidéki Területek Országos Ügynökségének vezető tanácsosa bemutatta a Hegyvidéki Termék védjegyet, hogyan igényelhető és kik kaphatják meg. A Gasztrómiai Pontok kialakításának lehetőségéről is beszélt előadásában.

Cilip Árpád Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségének igazgatója röviden ismertette a Székely Termék védjegy család helyzetét, szót ejtett az újonnan elkészült metodológiáról is, amely nagyban meghatározza a székely termék jövőjét.

 

Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége partnerségben a Székely Gazdaszerveztek Egyesületével és a Vidékfejlesztési Egyesülettel továbbra is a gazdák és a termelők mellett van és igyekszik minden lehetséges módon segíteni nekik.

 

Köszönjük mindenkinek a részvételt és a továbbikban is bátran és bizalommal forduljanak Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségéhez.